„Chlubit se cizím peřím“ nemusí mít pejorativní význam

Obdivujme zručnost malířů, sochařů a také ty, kteří veřejnosti
umožňují sdílet sílu emocí uměleckých děl.

Podívejte se sami
Mudr. Mach
Marek Slavík, Biogeneze 3
ordinace Mudr. Macha
Recepce
Marek Slavík, Kvaklej strom

díla v zubní ordinaci Mudr. Macha

  • Autor díla ve sbírce: Marek Slavík
  • Majitel děl: Milan Mach

Dá se vnímat klinika jako galerie?

Proč ne? Umění stejně jako stomatologie jsou obory exkluzivní, každé dílo je vlastně originál. Neexistují prakticky dva stejné zuby. Každé ošetření kořenového kanálku je jedinečné, natož komplexní ošetření celého chrupu. Pokaždé, když vytvářím individuální kompletní léčebný plán, je přede mnou nová výzva, nový úkol, s kterým jsem se ještě nikdy nesetkal. Lidé tuto skutečnost nevnímají. V umění je to jasné. Pokud tato dvě odvětví spojíte dohromady, začnou lidé i moji práci vnímat v jiných souvislostech.

Umění v zubní ordinaci? Smí se to, hodí se to?

Určitě ano, stomatologie dnešní doby není výsadou kovářů a ranhojičů. Akutní nahodilé bolesti a pohotovost nahrazují precizní výkony naplánované v klidu s estetickou vizí a trvalou jistotou. Klasické obkladačky, strohé lavice a nemocniční monotónní linoleum nahrazují obrazy na stěnách, individuální pohodlná křesla a uklidňující atmosféra. Klademe důraz na osobnost jednotlivce, rozvíjíme jeho vlastní fantazii, stejně jako to patří k umění.

Co mají podle Vás společného umění a lékařství?

Vždyť práce lékaře je také umění. Vzpomeňme na latinskou hlášku "lege artis" ( dle pravidel lékařského umění), která doprovází každý zdravotnický výkon. A stomatologii obzvlášt. Koneckonců proporce ideálního tvaru chrupu vycházejí právě ze základních pravidel anatomie, sochařství a malířství. Jako příklad uveďme zlatý řez známý již z období renesance a možná ještě dříve.

Vaše ordinace obsahuje realistické malby a moderní abstrakce akademického malíře Marka Slavíka, jak to jde dohromady?

Realistické malby jsme umístili převážně do prostoru recepce a čekárny, moderní abstrakce jsme umístili do ordinací, laboratoře a rentgenového pásma. Chtěli jsme tak nenásilným způsobem oddělit ryze technické místnosti od společenských prostor.

Vnímáte umění jako investici?

Záleží na tom, co si představujete pod pojmem investice. Koupí obrazu, sochy nebo jiného díla si vlastně kupujete myšlenky, nápady, proces realizace a hlavně nedoceněné hodiny práce a studia autora. Získáváte jiný pohled na svět a bohatství nových myšlenek, aniž byste si to uvědomovali. Je to jako když čtete knihu, kde nevnímáte pouze děj, ale i něco nepopopsatelného, co je schováno mezi řádky, co vás kulturně posune úplně jinam. Koupí uměleckého díla dotváříte sám sebe. Charakterizujete své vlastní já. Je to jako s koupí domu nebo auta. Ano, někteří kupují domy s vidinou investice, ale drtivá většina domů je projevem vlastní identity.

Které odvětví malby je Vám nejbližší?

Nejvíce jsme si oblíbili ateliér nedávno zesnulého pana profesora Berana Ak. mal. z oboru klasické malby. Techniky těchto malířů jsou nám nejbližší nejen z důvodu podobné pragmatičnosti medicíny jako takové, ale také proto, že klasická malba dnešních autorů je jakýmsi pojítkem s díly starých mistrů, jejichž trvalé poselství dodnes obdivujeme v pinakotékách, galeriích a sbírkách po celém světě.