„Chlubit se cizím peřím“ nemusí mít pejorativní význam

Obdivujme zručnost malířů, sochařů a také ty, kteří veřejnosti
umožňují sdílet sílu emocí uměleckých děl.

Podívejte se sami

Olga Path Štiplová: Umění je všechno, co mi připadá úchvatné!

  • Autor díla ve sbírce: Foto: Roman Binder, Olga Path
  • Majitel děl: Olga Path Štiplová

 

Olgo, na jaře ti vyšla kniha "Zmrzlina s příchutí záměru". Zajímal by mne tvůrčí proces tvého deníku - zapisovala jsi si poctivě každý den, nebo to byl zápis nárazové inspirace?

 

Rozhodně jsem nepsala každý den, psala jsem si záznam především tehdy, kdy se mnou něco takzvaně hnulo. A čím víc se mnou něco hnulo, tím víc jsem psala. Ale ani to všechno v tom deníku není. Musela jsem spoustu balastu vyhodit. Kniha je výcuc těch spojovacích záležitostí, které tvořily obrazec mého uplynulého života. Na jaře roku 2013 mne zčistajasna napadl název Zmrzlina s příchutí záměru a v momentě, kdy jsem měla název, už se ostatní věci kolem začaly skládat samy. V tu dobu jsem ale ještě nevěděla, že několik nejvypjatějších scén z deníku se teprve stane. Bylo to takhle daný, ale muselo se to ve mně i kolem mě takhle pospojovat. Taky to byla jedna z mála smysluplných věcí, ke kterým mě tahleta neustálá nomádská existence, která je v knize popsána, přivedla.

 

Co tě zajímá, kdybys to vzala ze současného umění?

 

Já umění nacházím jak v běžném životě, když jdu po ulici, tak třeba i na bleších trzích, kde trávím opravdu hodně času. Takže když jdu na bleší trhy a něco starýho a krásnýho tam najdu, tak je to pro mne pocit z přítomné krásy, čili něco velmi současného. A je mi přitom jedno, jestli je to gumový poník z roku 1992 značky My Little Ponny, nebo je to porcelánová soška značky Royal Dux, třeba z 30. let. Umění je pro mne všechno, co mi připadá úchvatné. Často ale navštěvuju i vernisáže nebo výstavy klauzur, aby věděla i o tom, co je ve světě kumštu takzvaně "fresh".

 

Čekala jsem, že zmíníš svého kamaráda, umělce Jana Gemrota.

 

Mám to štěstí, že mám mezi umělci hodně kamarádů, a to právě včetně tohoto pozoruhodného malíře - Honzy. Mým bratrancem je taky Richard Štipl, známý skulpturista a malíř. Takže já umění opravdu nemohu uniknout, i díky velmi nadaným lidem, kterými jsem obklopena.

 

 Kdyby jsi měla neomezený budget, který kousek umění by sis pořídila?

 

Byl by to spíš prostor na prezentaci krásna než nějaký samotný předmět. Ale kdyby to byl fakt velký budget, tak bych si pořídila starý americký neonový poutač z padesátých let ve tvaru zmrzliny, který tehdy visel nad nějakou zapadlou cukrárnou nebo pubem. Když už jsem pro letošek ta zmrzlinářka.

 

Text: Anežka Sobková

Foto: Roman Binder, Olga Path