„Chlubit se cizím peřím“ nemusí mít pejorativní význam

Obdivujme zručnost malířů, sochařů a také ty, kteří veřejnosti
umožňují sdílet sílu emocí uměleckých děl.

Podívejte se sami
Přemysl Sobotka před exotickými freskami
Vincent z Valdštejna od neznámého umělce
kancelář Přemysla Sobotky
Albrecht z Valdštejna

Přemysl Sobotka obdivuje vojevůdce z Valdštejna

  • Autor díla ve sbírce: Neznámý
  • Majitel děl: český stát
Fresky ve Vaší kanceláří vypadají exoticky.
PS: Ty fresky mne překvapily, protože jsme ve střední Evropě a na nich je Afrika. Jeden z Valdštejnů se zamiloval do Afriky, takže každý se na ně včetně mne kouká a je překvapen. Když se nechal rekonstruovat celý Valdštejnský palác, tak se objevily pod několika nátěry. 
 
Jsou i v jiných místnostech?
PS: Ne, jen tady. My místopředsedové máme tyto prostory k dispozici, každý je jinak architektonicky včetně výzdoby vyřešen.
 
Předpokládám, že na obraze je někdo z rodu Valdštejnů.
PS: Vincent z Vajdštejna je tady na mé přání, protože já jsem Liberečák, kousek je Frýdlant- panství Albrechta z Valdštejna. Ve škole nás učili, že Albrecht je ten největší gauner své doby, ale úplně se zapomělo co udělal třeba v Jičíně, co udělal tady. Traduje se, že celý areál postavil, aby naštval císaře. Ten když se vyklonil nahoře z hradu z okna uviděl tyto nádherné prostory. Je to jeden z nejkrásnějších barokních paláců, které tady jsou i s dobovou zahradou.
 
Tím se tedy propojila lokalita kde bydlíte a kde pracujete.
PS: Proto jsme také udělali řekl bych velmi úspěšnou výstavu Albrecht a jeho doba. Existují lidé, kteří se stylizují do Albrechta z Valštejna. Jeden je od nás z Frýdlanska a opravdu jako by mu z oka vypadl. I jedná jako Albrecht. Je to kouzelný člověk s celou partou historických šermířů. Jednou dokonce žádal svůj majetek zpátky a my jsme tu scénu zrealizovali jako vtip, pozvali jsme novináře a někteří novináři z ciziny tomu uvěřili.
 
Albrecht se přijel podívat na výstavu?
PS: Ano, vernisáž se pořádala úplně netradičně na této zahradě..v listopadu..mžilo, a oni zezadu přijížděli s pochodněma na koních. Na všechny to ohromě zapůsobilo.
 
Viděla jsem jsem jeho sochu, která palác stráží.
PS: Přišel jsem s návrhem udělat sochu na nádvoří, došlo ke schválení. Když jsme ji ohalovali, pozvali jsme potomky z rodu Valdštejnů, kteří ještě žijí a dorazilo asi sto lidí. Přijeli skoro všichni..z Francie, z Německa.
 
Petr Kostka: Říkali, že se předtím takto nikdy nesešli jako celá rodina. 
 
PS: Ten nejváženější z rodu Valdštejnů jasně deklaroval, že nic nebudou chtít nazpět. Přesto se potom za rok objevil někdo, kdo se domáhal majetku v restituci, což samozřejmě nepřipadá v úvahu. Já bych pochopil, že to chtějí zpátky, protože se všechno zrekonstruovalo. 
 
Proč už senát nesídlí v hlavním sále?
PS: Pikantní je, že jsme začali zasedat v hlavním sále dva roky na začátku a poté památkáři rozhodli, že svým dechem ničíme omítky a vyhnali nás odtamtud. Předělala se konírna, kde měl Albrecht z Valdštejna ustájené koně. Koní tam měl 27 a nás je tam 81 plus galerie pro diváky a pro vládu. No a tím se také trochu změnila atmosféra. S nadsázkou mohu říci, že tady v historickém prostoru na nás padal dech historie, takže jsme byli sice političtí soupeři, ale korektní. Tam v té konírně už je to trochu hrubší, už to není tak korektní jednání jako to bývalo. Je to samozřejmě jen moje spekulace, spíše jsme to zavinili my, politici.
 
Kdybyste měl neomezený rozpočet co byste si rád pořídil? 
PS: Musíme být velmi skromní a v dobách kdy peníze byly se provedla tato rekonstrukce..já nevím, co by zde mohlo být. Tehdy na začátku osvícený kancléř udělal smlouvu s Národní galerií, takže tu byla šance pro předsedy a místopředsedy vybrat si z depozitářů spoustu obrazů, které jsou vzácné. Já bych tu však nic nepředělával.
 
Viděla jsem na schodištích viset několik děl od Joži Úprky.
PS: Nechápu a hlavně nevím kdo to tam dal, podle mého názoru se to tam moc nehodí. To zřejmě bylo někoho přání a ten někdo měl silné slovo. Všimla jste si dobře, jsou tam rok a postupně tam přibývají další.
 
 
 
Autor foto, text: Anežka Sobková