„Chlubit se cizím peřím“ nemusí mít pejorativní význam

Obdivujme zručnost malířů, sochařů a také ty, kteří veřejnosti
umožňují sdílet sílu emocí uměleckých děl.

Podívejte se sami
Eva Syková
Ústav experimentální medicíny Akademie věd
Novoročenka Olbrama Zoubka
PF od Olbrama Zoubka

senátorka Eva Syková: Výzkum směřuje dopředu

  • Autor díla ve sbírce: Jiří Soukup
  • Majitel děl: Akademie věd ČR
Koncept návrhu vchodu do budovy má nějakou souvislost s tím, čemu se na Akademii věd věnujete?
 ES: Chtěli jsme, aby vchod reflektoval to, co v ústavu děláme. A protože se zabýváme studiem mozku na buněčné úrovni, nechali jsme se tím inspirovat. Buňky a proteiny mají nepravidelné tvary. Pomocí dnes dostupných složitých mikroskopů vidíme při zkoumání mozku trojrozměrné buňky a struktury, které tvoří nádherné obrazce. Napadlo nás, že by se to nějakým nenásilným způsobem mohlo na vchodu projevit a konzultovali jsme náš nápad s panem architektem. 
 
Jak se Vám podařilo prosadit přestavbu Ústavu experimentální medicíny v areálu Akademie věd?  
 ES: Protože ta budova je v 80.letech nedostavěná, neměla ani slušný vchod, dostali jsme od AVČR nemalou částku na rekonstrukci. Chtěla jsem také, aby na sobě budova měla bílo šedé barvy, ne žlutou a hnědou jako mají budovy okolo. 
 
V zástavbě typické pro 80.léta vypadá najednou tato budova nadčasově...
ES: Pan architekt Soukup navrhl 3 varianty a mě se velmi líbila tato absolutně zvláštní. Tento architekt miluje sklo a když interier večer svítí skrze okna, vypadá budova velmi hezky. Navíc se protáhla asi o 8 m a v každém patře vznikly další místnosti, které jsme potřebovali. Takže je to vlastně přístavba s průčelím.
 
Vaše kancelář prozrazuje Váš obor- kolorovaná fotografie lidského plodu, staré mikroskopy i malovaný portrét vědce.
ES: Na barvené fotografii je hlavička lidského embrya od embryologa pana profesora Jiráska. Na obraze je J.E. Purkyně, kterého maloval můj tchán- tatínek profesora Syky, který pracuje v našem ústavu. J. E. Purkyně byl fyziolog a neurovědec, jedna z nejslavnějších osobností naší vědy. Můžu vám však ukázat moje dílo- tedy spíše na můj návrh-poté jej vytvořil sklář. Jmenuje se Brainresearch where is going? (Kam směřuje výzkum mozku?- překlad) (skleněné těžítko lomené do různých úhlů ve kterých se odráží obrázek mozku- pozn. autora) 
 
Kam podle Vás směřuje výzkum mozku?
ES: Víme toho víc a víc, ale nikdy nebudeme vědět všechno, protože mozek je jako vesmír. Nikdy jej zcela neprozkoumáme, proto je to tak krásné. Mozek je nejzajimavejším objektem v lidském těle a navic jej zkoumáte svým vlastním mozkem.  Je v něm uloženo všechno naše jednání, paměť a celé naše Já.
 
Vaše kancelář je zajímavá také sbírkou novoročních přání od Olbrama Zoubka, je to Váš rodinný přítel?
ES: Známe se již řadu let, mám doma několik soch, koupila jsem od něj i spoustu věcí pro děti. Je to úžasné sochařské umění s velkou poesií. Vždy posílá novoročenku a zároveň hrozí, že už příší rok žádnou nepošle, ale evidentně naštěští to není pravda. 
 
Co byste si pořídila v rámci umění, pokud by jste měla neomezený rozpočet?
Pořídila bych si nádhernou budovu pro sbírku umění a pro pořádání uměleckých a hudebních akcí.

 

 

Autor foto, text: Anežka Sobková

Portrét: S. Kyselová