„Chlubit se cizím peřím“ nemusí mít pejorativní význam

Obdivujme zručnost malířů, sochařů a také ty, kteří veřejnosti
umožňují sdílet sílu emocí uměleckých děl.

Podívejte se sami
Vladimír Kovář s obrazem V.Briana
Megane making faces

Vladimír Kovář je pro současné umění

  • Autor díla ve sbírce: Brian Donnelly
  • Majitel děl: Vladimír Kovář

Jak se k Vám dostala Brianova malba Megane making faces?

VK: Bill Gates mne kdysi pozval na program Red Carpet do Toronta. Na náměstí zrovna probíhala výstava kanadských umělců. Představte si Václavák a na něm tisíce jednotlivců, kteří vystavují úplně všechno..sošky psů a koček, hrníčky, malby, keramiku, no zkrátka různé bejkárny. Mezi nimi stál kluk v džínách a měl vedle sebe obraz nahé holky. Pojmenoval jej Megan making faces. Živá předloha stála vedle něj. A protože Kanada je docela puritánská země, kolemjdoucí rodiče dětem zakrývali oči. Přišel jsem k němu s tím, že o obraz mám zájem, protože má skvělou atmosféru.
 
Máte jeho velkou kolekci...
VK: Vzal jsem si od toho studenta (Brian Donnelly) vizitku a jakmile jsem zasedl za počítač, vyhledal jsem si jeho stránky a koupil jeho celou životní produkci. Na to, že jsou to docela velké obrazy, byly relativně levné- doprava tu cenu přebila.
 
Jaký je příběh vlků, kteří původně dělali maskoty Unicorn College?
VK: Na výstavě v Krumlově byla vystavena celá vlčí rodina- otec, matka a mládě. Na tom dospělém vlku byla cedulka s tím, že ho má zamluvený nějaký Němec. Já jsem přišel za slečnou, která je tam hlídala s tím, že vlci jsou u nás chránění a v žádném případě se nesmí vyvážet do Německa, měli by zůstat doma v Česku. 
 
Navíc odtrhnout dítě od rodiny je kruté, dobře, že jste situaci zachránil.
VK: Jednak je nehoráznost to malé vlče připravit o polovinu rodičů a navíc ještě nebyla Evropská unie, žádný by neměl překročit hranice. Podařilo se mi přemluvit slečnu ať mi je prodá všechny.
 
Co by jste si ještě rád pořídil, kdyby jste měl neomezený budget?
VK: To je irelevantní otázka. Nepotřebuji nic, na co bych neměl. Netoužím po žádném uměleckém díle. Ale když narazím na něco, co se mi líbí, tak se s tím zase skamarádím obvykle docela rychle. Tedy vlastně hned. Naposledy obrázek hnědého koně od Boba Dylana...

 

Vladimír Kovář je zakladatel softwarové společnosti Unicorn. Ta od roku 1990 prošla dynamickým vývojem. Unicorn má nyní klienty po celé Evropě a postupně se rozšiřuje o pobočky v zahraničí. Vladimír Kovář je perfektní stratég a rozvážný ekonom. V roce 2007 založil moderní univerzitu Unicorn college. Na mne však paradoxně působil, že žije přítomným okamžikem. Spontánně se nadchne pro tvorbu mladého malíře tak, že vykoupí veškeré jeho práce. A má kapelu s příznačným názvem Unicorn group.

 

Autor foto, text: Anežka Sobková